Jeśli przy wyborze kredytu gotówkowego, hipotecznego kierujesz się oprocentowaniem powinieneś przeczytać ten artykuł. Słyszysz koszty kredytu myślisz oprocentowanie? To nie wszystko. Zwróć uwagę na RRSO, która uwzględnia wszystkie koszty kredytu, które będziesz musiał ponieść, a nie tylko odsetki. Zobacz, jak obliczyć RRSO i co wpływa na tę wartość.

Co to jest RRSO? Skrót, który oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Rzeczywistwa, ponieważ kredytodawca ma obowiązek poinformować Cię jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania, ile faktycznie będziesz musiał mu zwrócić. Dzięki temu już od początku jesteś świadomy, czy dana opcja jest dla Ciebie korzystna. Warto pamiętać, że RRSO jest wyrażana w skali roku, czyli jeśli kredyt jest udzielany na okres krótszy niż rok, to RRSO automatycznie pójdzie w górę.

Jakie RRSO jest korzystne dla kredytobiorcy? Najniższe. 

Pamiętaj – kiedy porównujesz RRSO zrób to dla kredytu o tych samych parametrach, tj. tej samej kwocie i okresie kredytowania.

RRSO to nie tylko odsetki. Jego wysokość zależy od  przynajmniej kilku czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim oprocentowanie kredytu, ale nie tylko. RRSO uwzględnia także koszty, które mogą się wiązać z rozpatrzeniem wniosku kredytowego, prowizję, ubezpieczenie kredytu (o ile jest wymagane), a także wszelkie opłaty kredytowe. 

RRSO daje zatem pełny obraz kosztów, na które musisz się przygotować, gdy ubiegasz się o kredyt.

Czy jest zatem jakiś koszt, którego nie uwzględnia? Mogą to być opłaty związane z zakupem usług dodatkowych, np. z dodatkowym ubezpieczeniem, którego zakup nie jest konieczny do uzyskania kredytu.

Istnieje skomplikowany wzór, który pozwala samodzielnie wyliczyć RRSO, jednak nie musisz tego robić.  Banki i tak mają obowiązek poinformować Cię, ile wynosi RRSO dla danej oferty kredytowej.

Kiedy więc zapoznajesz się z ofertą zwróć uwagę na te cztery literki – RRSO – jeden z najważniejszych aspektów, które należy rozważyć, gdy decydujesz się na kredyt, niezależnie od jego rodzaju czy przeznaczenia.

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Wniosek o kredyt hipoteczny – do ilu banków złożyć?

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa