Zawiesznie spłaty kredytu hipotecznego – to udogodnienie, dzięki któremu możesz w każdym roku zawiesić spłatę raty kredytu hipotecznego. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Jak trzeba umotywować wniosek o wakacje kredytowe i co dzieje z ratą, której spłatę zawiesiłeś?

Jeżeli wiesz, że w danym miesiącu środki przeznaczone na ratę kredytu będziesz musiał pilnie wydać na inne cele, możesz zawiesić spłatę kredytu hipotecznego, czyli skorzystać z wakacji kredytowych. Jak to zrobić?

Niemal każdy bank daje możliwość zawieszenia raty kredytu. Najważniejszą cechą takich wakacji jest brak konieczności motywowania wniosku. Wystarczy, że z odpowiednim wyprzedzeniem złożysz go w oddziale lub przez bankowość elektroniczną (niektóre banki dają taką możliwość). Zazwyczaj można zawiesić spłatę jednej raty kredytu w każdym roku spłaty kredytu.

Oczywiście dokładne warunki uzyskania takich „wakacji” od raty w danym miesiącu określa Twoja umowa kredytowa, ale warto pamiętać o takiej możliwości. Rata kredytu potrafi mocno uszczuplić budżet domowy, więc kiedy sytuacja finansowa w danym miesiącu stanie się napięta sprawdź czy możesz skorzystać z zawieszenia raty kredytu!